Zoomlion ZAT 2200 V 8
Print
INFO
Product category / Group
All terrain cranes
Brand / model
Zoomlion ZAT 2200 V 8
Mnftr year
2023
Hour meter reading
1,054 h
Country
China
General grade
Mascus ID
95E786C8
PRICING
Choose your currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Internal stock no.
1
Last inspection date
Manufacturing / Serial number
1
Amount of previous owners
Full service history
Yes
Gross Weight
54,990 kg
Maximum lift capacity
220,000 kg
Registration number
Max lifting capacity at end of jib
Min boom length
1,380 cm
Emission level
Stage V / Tier V
Boom length
8,800 cm
Min luffing jib
300 cm
Luffing jib
Jib length of crane
Maximum lift height
Hook height of crane - horizontal jib
300 cm
Hook height of crane - luffed jib
Upper engine
Weichai WP10.375E53
Upper hours
1,054 h
Crane type
Hydraulic jib
Original colour
GREEN
Counterweight
72000
Carrier engine
Engine manufacturer
Weichai
Transport dimensions (LxWxH)
1658530004 m
Carrier type
Wheeled
Condition info/guarantee
one year
Tyre brand
Triangle
Front tyres remaining
99
Rear tyres remaining
Production country
China
Delivery terms
FCA, FOB, CFR, CIF, EXW
Certificates
EPA, CE
Other information/spec
### ZOOMLION ZAT2200V8 (All Terrain Crane) – Specifications
#### 1. Basic Information
- **Model**: ZAT2200V8 (ZAT2200V863)
- **Type**: 8-axle All Terrain Crane
- **Max. Rated Lifting Capacity**: **220,000 kg (220 t)**
- **Operating Weight**: **54,990 kg** (standard config)
- **Counterweight**: **72,000 kg (72 t)** (standard)
#### 2. Engine & Emissions
- **Chassis Engine**: Weichai WP13.540E50 (Euro 5)
- **Upper Engine**: Weichai WP10.375E53
- **Rated Power (Chassis)**: **405 kW (550 hp)** @ 1,900 rpm
- **Rated Power (Upper)**: **205 kW (279 hp)** @ 2,200 rpm