Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
POA
Print
INFO
Product category / Group
Pedestrian stackers
Brand / model
Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Mnftr year
2007
Hour meter reading
3,371 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
FA005317
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
E0420
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,690 mm
Free lift
1,630 mm
Drive height
2,050 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,300 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2050 x 800 x 2050 mm