Jungheinrich EFG 535k GE115-600DZ
Print
INFO
Product category / Group
Electric forklifts
Brand / model
Mnftr year
2016
Hour meter reading
11,832 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
B7B18ACB
DETAILS
Internal stock no.
Y7102
Maximum lift capacity
3,500 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
6,000 mm
Free lift
2,040 mm
Drive height
2,750 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
6,344 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2650 x 1350 x 2750 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
80 - 100%