Konecranes SMV SL20-1200A - Sago Top Quality
Product category / Group
Diesel forklifts
Brand / model
Mnftr year
1998
Hour meter reading
13,049 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
33E76DC1
DETAILS
Internal stock no.
4186low
Maximum lift capacity
20,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Super elastic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,900 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
36,400 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5900 x 3300 x 3900 mm