Cummins 6LTAA8.9-GM215 215kw ship auxilliary engine
Brand / model
Mascus ID
66E49307
Gross Weight
800 kg
Engine
CUMMINS
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 900 x 1100 mm
engine output
215 kW (292 hp)
1800
Condition info/guarantee
1year
Other information/spec
Cummins 6LTAA8.9-GM215 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6LTAA8.9-GM215 marine generator with CCS certificate. Complete with seawater pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6LTAA8.9-GM215 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.9 L Bore * Stroke: 114 * 145 Net Weight (with flywheel & alternator): 650 Kg Overall Dimension: 1149mm*799mm*1022mm Rated Power/Speed: 215 kW/1800 rpm Standby Power: 237 kW Low Idle Speed: 650-750 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 245 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Charge Air Cooled Fuel System: BYC P7100 Pump/GAC Governor Compression Ratio: 16.6:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 11.1 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 800 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218