Cummins 4BTA3.9-GM55 55kw marine auxilliary engine
Brand / model
Mascus ID
E2960B4A
Gross Weight
450 kg
Engine
CUMMINS
Transport dimensions (LxWxH)
1100 x 800 x 1200 mm
engine output
55 kW (74.8 hp)
Other information/spec
Cummins 4BTA3.9-GM55 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM55 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM55 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Rated Power: 55 kW Rated speed 1500 rpm Standby Power:61 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Delivery: By sea Feature:  Clean, efficient, dependable and durable. Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615255755218